Още някои съвети при бутилиране на вино с коркови тапи от РИС Корк

Съветите ни се основават на повече от 25 годишния ни опит във винарския бранш в България и други страни:

1.По възможност проверете машината да не свива тапата повече от 15.5 мм., макар повечето ръчни машини да ги свиват до 12-13 мм. Прекаленото свиване може да наруши структурата на корка.

2.Машината не трябва при свиването на тапата да "захапва" странично тапата. В такъв случай при вадене на тапата има една или няколко ивици по дължина, на които корка е прищипан. Това може да доведе в някои случай до окисление.

3.Вкарвайте тапата в бутилката колкото може по-бързо.

4.Може да настроите машината да поставя тапите няколко милиметра по-дълбоко от ръба на гърлото, като залеете получилата се кухина с разстопен восък. По този начин не е нужно да обливате цялото гърло с восък, както правят някои любители винари.

5.По принцип корковата тапа трябва да стои милиметър под ръба на бутилката.

6.Въздушната камера при нормална температура трябва да е висока около 1.5 см.

7.Преди бутилиране се убедете, че виното и бутилките са с нормална стайна температура / около 20 градуса/.

8.Пълнете виното в бутилката с маркуч, или фуния, така че гърлото отвътре, където ще стои корковата тапа, да остава сухо.

9.След бутилиране оставете бутилките прави поне за 15 минути, макар тапата да се възстановява за около 2 мин. до 80-90-% от обема си. Винопроизводителите обикновено ги държат прави едно денонощие, след което може да се слагат легнали и това е препоръчително за дълго съхранение, т.е да се мокри тапата от виното.

10.При транспортиране превозвайте бутилките изправени.

Без, обаче, да имате качествена коркова тапа, независимо дали е агломерирана, микрогранулирана, с два диска или натурална, няма как да получите добър резултат. Затова се обадете на фирма "РИС Корк" за съвет и покупка на надеждни коркови тапи за. Ние не ви съветваме да не купувате коркови тапи от друга фирма, защото се продават невероятни неща.

РИС Корк Ви пожелава успешно бутилиране!