Какви коркови тапи да купуваме?

Благодарение на фирма РИС КОРК и специално на нейния основател, българинът Ивайло Станимиров, българските граждани могат да избират от десетки видове коркови тапи, какъвто достъп те, никога преди това, не са имали. Това са тапи за вино, спиртни напитки, лабораторни тапи, конусни тапи за бъчви, дамаджани, буркани и др. бутилки и съдове.

Качеството на корковата тапа е свързано с произхода й, и разбира се с цената й. Купувайте качествени коркови тапи, независимо дали са от агломериран, натурален или друг корк. Седемдесет процента от корковите тапи в света са произведени в Португалия, така че - купувайте португалски коркови тапи. Интересувайте се какви са тапите, защото се продават невероятни неща. Ние ще ви доставим истински португалски коркови тапи, така както произвеждаме и доставяме такива повече от двадесет години.


Как да познаем хубавата тапа? Първо помиришете тапите - те могат да имат лека миризма на серен двуокис, използван за третиране на обработени тапи, не трябва да имат друга миризма, трябва да миришат на чисто.

Вижте как изглеждат отстрани, вижте челата им, които ще контактуват с виното. Ако сте купили например тапи с два диска(1+1), дори те да не са от най-доброто качество на дисковете, почти винаги единия диск е по добър от другия, него използвайте да контактува с виното (тапите с дискове имат цена средна между цената на агломерираните коркови тапи и натуралните, а са с висока надежност, използвайте такива).

Хванете тапата с ръка - качествената тапа е приятна на допир. Натуралните тапи с най-високо качество и цена - екстра и флор, са като кадифе на пипане. Ако искате да прецените обработката на тапите хванете няколко тапи и ги разтъркайте - ако скърцат - значи или не са обработени или обработката им е стара. В домашни условия може да ги обработите в барабан с твърд парафин, или като ги разтъркате с парцалче с течен парафин за хранителни цели.

Тапата е добре и да е умерено еластична – така няма да разрушава структурата при стягане с машината и да падне прах в напитката. Ако е много мека, обаче, може да започне да се надига след бутилиране.

Корков дъб - дървестният вид кората, на който се използва за производство на корк.

При бутилиране самото вино и бутилки трябва да са със стайна температура, иначе от разширяването е възможно да влезе вино между тапата и бутилката. Оставяйте и нормална въздушна камера с височина 1-1.5 см. между тапата и виното, както и може да поставяте бутилките легнали едва ден след бутилиране.

Корковата тапа е произведена от материал, „одобрен” от природата – коркова кора, която е изключително издръжлива и дълготрайна. И след 100 години, кората ще е с подобни характеристики, а тапата, ако е най-високо качество и се мокри в легнала бутилка да не съсъхва, ще запази функцията си. Затова корковите тапи нямат никаква сериозна алтернатива при водещите производители на вина и водещите държави – производители на вино.

А за качествени коркови тапи, може да се обадите на фирма РИС Корк, склад - с.Бистрица, общ. Дупница.