Бутилиране на вино с машина за коркови тапи с челюсти

Бутилиране на вино с коркови тапи с машина за ръчно затваряне

Съветите ни за използване на коркови тапи се основават на нашия опит в производството ни в Португалия и продажбата на тапи от 1993-та година, като в тази връзка контактуваме с множество винарни от Европа, Великобритания, Близкия и Далечния Изток, Северна и Южна Америка, Австралия и целия свят. На първо място е добре да имате предвид, че коркът е натурален продукт с изключителни качества и в течение на хилядолетия е бил използван от човека. Т.е. това е продукт, одобрен от природата и от многогодишна човешка практика.

За да бъде качествено едно бутилиране на вино в бутилки с тапи с ръчна машина, е необходимо следното:

1.Да се определи в зависимост от размера на гърлото какъв размер тапа ще се ползва, като този размер е нормално около 5 мм. за натуралните и колматираните тапи по голям от гърлото и около 4 мм. за агломерираните тапи и тапите с два диска, които са по твърди, тъй като са технически продукти. Например - бутилките с нормално гърло или еврогърло са 18.5 мм. плюс минус 0.5 мм. Подходящата тапа е 23 мм. диаметър за агломерат и двучелни и 24 мм. за натурални или колматирани тапи. Ако ще съхранявате дълго виното тапи 25 мм. или даже 26 мм. ще бъдат още по подходящи, но за това ще ви трябва добра коркозатварачка.

2.Дължината на тапата се определя в зависимост от размера на бутилката, формата на гърлото, вида на виното и колко време ще бъде съхранявано в нея. По дългите тапи и с по голям диаметър са по сигурни и при тях не може да настъпи окисление на виното. Разбира се, тук говорим за стабилизирано вино.

3.Ясно става, че няма как без подходяща машина за затваряне да се поставят тези тапи. Срещат се умотворения по форумите, че тапите се варяли и други подобни, които са неправилни. На тапата като корк нищо няма да й стане от варене, самата кора се вари преди да се изправи, но съвременните тапи са обработени повърхностно със силикон и парафин в определено съотношение, за да държат надеждно и с такова варене или поставяне във вода над 70 градуса се сваля обработката им. Съотношението на веществата при обработката дава възможност за по лесно поставяне, както и за нормално вадене на тапите, освен това цели определена защита на повърхността на корка. Тази машина е най-добре да е със пристягащи се челюсти, обикновено са 4-ри броя, които стягат тапата преди да бъде вкарана в бутилката. Стягането на тапите не трябва да е прекалено. За нормалните бутилки този размер на свиване не трябва да е под 14-15 мм. Т.е. гърлото е 18.5 мм, тапата се стяга до 14-15 мм. - по малко от размера и по този начин ще влезе безпроблемно. Ръчните коркозатварачки обикновено свиват тапата малко повече - почти до 11-12 мм., като такова свиване може да се яви прекомерно понякога. Внимавайте при свиване на тапата да не се образува прищипване надлъжно на тапата от някои от челюстите, защото по такъв канал спокойно може да влиза въздух и да се окисли виното.

4.Бутилките трябва да са напълнени така, че гърлото им да е сухо, както и да се предвиди въздушна камера между тапата и виното, която обикновено е с височина 1-1.5 см. В противен случай е възможно да остане вино между тапата и бутилката или дори да протече, особено ако камерата е малка, или виното не е с нормална стайна температура, а например е студено наливано, като при затоплянето ще се увеличи налягането и ще се опита да излезе навън. Забележете: виното в бутилките трябва да е със стайна температура, както и да се налива с фуния, като не се облива отвътре гърлото, където ще стои тапата.

5.След бутилирането бутилките трябва да се оставят най-малко един ден прави, след което могат да се поставят и легнали. По принцип до 2 часа тапата възстановява 90% от размера си.

Очаквайте следващия ни постинг, който ще разкрива технологията на затваряне на ракии и спиртни напитки с коркови тапи, а за качествени португалски тапи или за надеждна машина за ръчно затваряне, може да се обадите.

П.П. Предлаганите машини за ръчно затваряне, като тази на снимката са италианско производство и са два вида - с полиамидни или със стоманени челюсти.

РИС КОРК: Дупница/Склад: тел.0888373089, Ив.Евтимова - управител; град Пловдив: тел.0885911090;

Инструкции за употреба на ръчна машинка с челюсти:

1. Уверете се, че челюстите са смазани и машинката няма видими повреди, като изкривени части и пр.

2. Вдигнете дръжката на машинката за затваряне, по този начин ще се отворят челюстите и ще се освободи движението на поставката за бутилката.

3. След като дръжката е вдигната, може да пристъпите към поставяне на бутилката.

4. Поставете бутилката, като натиснете поставката надолу и поставите гърлото на бутилката в отвора под челюстите.

5, Нагласете дълбочината с гайката, до която механизма ще вкарва тапата в бутилката.

6. Поставете корковата тапа в челюстите. Препоръчително е да ориентирате тапата с по-добрата страна към виното.

7. Натиснете дръжката, при което ще вкарате тапата в бутилката.

8. Вдигнете дръжката, за да освободите механизма и ще можете да освободите бутилката.

РИС Корк Ви пожелава успешно бутилиране!